Loterie szczepionkowe z naruszeniem prawa? Kara może wynieść nawet 200 tysięcy!

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” loterie szczepionkowe organizowane przez samorządy, które miały promować szczepienia przeciwko koronawirusowi, odbyły się z naruszeniem prawa. Samorządy, które organizowały je bez powolenia mogą zapłacić nawet 200 tysięcy złotych. 

Fot. Pixabay

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikowała artykuł, w którym poinformowała o naruszeniu prawa przez samorządowców. Jak tłumaczy, lokalne władze namawiały mieszkańców do przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi w ramach loterii. Można było wygrać kosiarkę, laptopa czy rower. Samorządy otrzymały na to pieniądze od wojewodów w ramach programu „Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”.

Każdy publiczny konkurs z elementem losowości podlega zasadom określonym w ustawie o grach hazardowych. Gazeta tłumaczy, że zgodnie z nią organizator powinien między innymi uzyskać bankową gwarancję wypłaty nagród, załatwić akceptację regulaminu przez Izbę Administracji Skarbowej oraz postarać się o zgodę skarbówki na zorganizowanie loterii. Za to może grozić nawet 200 tysięcy kary.

„Znaleźliśmy jednak kilkanaście gmin, które nie spełniły tych wymogów. Zdaniem ekspertów jest ich dużo więcej. Samorządy zapytane o łamanie prawa odpowiadają, że loterie to zadanie zlecone im przez wojewodę” 

-napisano w uzasadnieniu. Jest jednak wyjście z tej sytuacji, Dziennik wskazuje, że samorządy mogą liczyć na abolicję na to, że urząd skarbowy nie dopatrzy się nieprawidłowości lub mogą złożyć czynny żal.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c