Ma 1,7 mld lat. Wiemy, co stanie się z głazem znalezionym na budowie Varso

Wczoraj pisaliśmy o operacji wydobycia ogromnego głazu z placu budowy wieżowca Varso. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli HB Reaves wstępne analizy szacują wiek głazu nawet na ok. 1,5-1,7 miliarda lat.

 

Dokładny wiek i pochodzenie głazu będzie badane przez naukowców. Wstępne analizy szacują wiek głazu nawet na ok. 1,5-1,7 miliarda lat – jeśli szacunki te znajdą potwierdzenie, będzie to oznaczać, że mógł on przybyć do Polski z terenu Skandynawii, prawdopodobnie południowej lub południowo-zachodniej Finlandii, ok. 130-200 tysięcy lat temu.

Po dokładniejszych badaniach, głaz może zostać objęty ochroną i stać się pomnikiem przyrody. Inwestor i deweloper Varso – firma HB Reavis – rozważa możliwość wyeksponowania go w przyszłości w jednym z budynków, które wznosi przy ul. Chmielnej.

Michał Olszewski wiceprezydent Warszawy poinformował natomiast, że uruchomiono procedury, które pozwolą uznać głaz za pomnik przyrody.

Duża operacja logistyczna

Znaczna waga oraz wymiary głazu (ok. 12,5 metra w obwodzie), wymagały użycia ciężkiego sprzętu, a także – ze względów bezpieczeństwa kierowców i pieszych – czasowego zamknięcia fragmentu ul. Chmielnej. Głaz przejechał następnie ulicami Warszawy i spoczął w parku Pole Mokotowskie w rejonie Biblioteki Narodowej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl