Magiczne, zaśnieżone ogrody Ulrichów. Znacie ich historię? [ZDJĘCIA]

Ogrody Ulrychów były gospodarstwem ogrodniczym na warszawskiej Woli założonym w 1805 roku przez Jana Bogumiła Traugotta Ulricha. Słynęło z uprawy rzadkich warzyw, owoców i kwiatów. Przy centrum handlowym Wola Park można więc oglądać stare okazy buków szkarłatnego i zwisłego, klonu czerwonego, dębu błotnego oraz innych roślin.

W 1876 roku przeniesione zostało na Górce będące wtedy jeszcze wsią. Po śmierci ostatniego z Ulrychów w 1958 roku zakład został upaństwowiony i ostatecznie upadł. W 2000 roku część zniszczonych zabudowań zburzono pod budowę Centrum Handlowego Wola Park.

Dworek Ulrychów jest natomiast integralną częścią parku. Został wzniesiony w 1864 roku przez Cypriana Strużyńskiego – urzędnika powiatowego, który znany był z zamiłowań konstruktorskich.

Budynek zmieniał właścicieli, jak dama rękawiczki. Pierwszym był Józef Olszewski, który zamieszkiwał w nim do 1910 roku. Następnie kupił go Rosjanin, Matwiej Ostromecki, sędzia pokoju w Sandomierzu. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Zarówno Matwiej, jak i jego brat Borys, który był żołnierzem, spolonizowali się i razem z rodzinami mieszkali w dworku do 1922 roku. Nieruchomość nabyło wtedy małżeństwo Ulrychów, którzy przybyli ze Stanów Zjednoczonych

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c