Markowski odszedł z Perfectu. „Zostawiam Perfect, zostawiam im nazwę. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym”

Zostawiam zespół, zostawiam im nazwę, zostawiam wszystko. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym” – mówi Grzegorz Markowski. Jak dodaje wokalista zmęczył go taki styl życia i koncerty. Grzegorz Markowski zaczyna teraz karierę solową. Zespół Perfect nie przestaje istnieć i koncerty będzie grał dalej ale już bez Markowskiego.

Fot. Wikipedia

Grzegorz Markowski nie od razu był wokalistą. Po maturze podjął pracę w Zakładzie Materiałów Magnetycznych „Polfer”.

Swoją karierę zaczynał od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah, następnie jako wokalista w Studio Piosenki ZAKR. W latach 1974–1978 karierę kontynuował, występując w Teatrze na Targówku, jednocześnie pobierając lekcje śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Okólniku, oraz w grupie Victoria Singers, po jego odejściu przemianowanej na Vox. W 1976 wziął udział w Koncercie Debiutów festiwalu opolskiego. Wokalista nagrał również motyw do serialu 07 zgłoś się. W 1978 otrzymał nagrodę za interpretację utworu „Little Things” na festiwalu piosenki International Song Contest w Castlebar w Irlandii. Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Utwór „Little Things” ukazał się w postaci singla, którego jeden z egzemplarzy dotarł do Bogdana Olewicza i Zbigniewa Hołdysa, którzy następnie złożyli Grzegorzowi Markowskiemu propozycję współpracy.

W latach 1980–1983 występował jako główny wokalista zespołu, z którym nagrał dwie płyty. W 1983 grupa Perfect została rozwiązana, a Grzegorz Markowski zaczął występować razem z formacjami Hazard i Samolot. W tym czasie również prowadził firmę budowlaną, w latach 80. pracował jako malarz przy budowie początkowych stacji warszawskiego metra.

W 1987 Polskie Nagrania wydały jego solową płytę Kolorowy telewizor, następnie wraz z reaktywowanym Perfectem zagrał kilka koncertów (m.in. na Stadionie Dziesięciolecia w ramach „Perfect Day” oraz Gdańskiej Hali Olivia). W 1993 powrócił do grupy na stałe jako wokalista po tym, jak w 1992 Zbigniew Hołdys ostatecznie rozwiązał zespół ze sobą jako liderem.

W 2010 wraz z Ryszardem Sygitowiczem wydał płytę Markowski & Sygitowicz.

Postanowieniem byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 30 maja 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

W 2019 wydał wspólną płytę z córką – Patrycją Markowską, pt. Droga. Jak sam twierdzi, jest to ostatnia płyta w jego długoletniej karierze.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]