Maseczka FFP2. Jak wygląda, ile kosztuje i jak długo można ją nosić?

Dziś na 15:00 zaplanowana jest konferencja ministra zdrowia w sprawie dalszych obostrzeń. Jak nieoficjalnie wiadomo, ma zostać wprowadzony nakaz zasłaniania ust i nosa przy użyciu maseczki, a nie tak jak to było do tej pory, również przy użyciu przyłbic, szalików czy kominów. Jak wygląda rekomendowana przez rząd maseczka FFP2? Jaki jest jej koszt i ile czasu można ją mieć na sobie?

Fot. Warszawa w Pigułce

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami, usta i nosa można zasłaniać zarówno przy użyciu maseczek, jak i kominów, szalików czy przyłbic. To się jednak ma wkrótce zmienić, bo według nieoficjalnych informacji napływających z rządu, dziś ogłoszony zostanie kategoryczny nakaz stosowania jedynie maseczek. Zasady miałyby wejść w życie już od najbliższej soboty.

Jak tłumaczył dziś w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, rząd będzie zalecał stosowanie maseczek FFP2 i FFP3, jednak nie będzie takiego przymusu ze względów ekonomicznych.

„Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy wszyscy posługiwali się czymś od maseczek chirurgicznych w górę, przechodzili przez poziom FFP2 czy FFP3, ale pamiętajmy, że to jest towar, który kupujemy na rynku i nagły popyt będzie kształtował cenę i podaż. Nie chcielibyśmy teraz, żeby nagle społeczeństwo płaciło krocie za maseczkę chirurgiczną z uwagi na to, że wprowadzamy rozwiązania, które będą obowiązywały za kilka dni. Nie chcemy stawiać przed takim faktem całego społeczeństwa”

-powiedział rzecznik ministerstwa.

Maseczka FFP2 jest maseczką wielokrotnego użytku. Skrót FFP oznacza „filtering face piece”, czyli „filtrująca osłona twarzy”. W porównaniu do masek materiałowych i chirurgicznych, maseczka FFP dużo lepiej przylega do twarzy, tym samym dużo lepiej chroni przed wirusem. Skuteczność filtracji maski FFP2 wynosi aż 94%.

FFP2 jest również dobra na smog i różnego rodzaju pyły. Stworzona z resztą została długo przed pandemią COVID-19. Niektóre modele posiadają nawet specjalny zawór, który ułatwia wydychanie powietrza. Maseczka ta jest maską wielokrotnego użytku. Jednak jak podkreślają producenci, nie oznacza to, że można ją nosić w nieskończoność. Zazwyczaj nadają się do użytku przez kilka godzin.

Jaki jest koszt takiej maseczki? FFP2 bez filtra kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Droższe są natomiast maski wyposażone w filtr lub zawór. Taki model może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c