Maseczka z żywych roślin? Takie rozwiązanie testuje SGGW!
Naukowcy z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowali filtr powietrza, który wykorzystuje mieszankę kilku roślin skutecznie chroniącą przed wirusami. W zamyśle twórców nowo powstały filtr miałby być częścią produkowanej maseczki.
Nowa inicjatywa, powstająca na wydziale Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jest wynikiem współpracy prof. dr. hab. Mohameda Hazema Kalajiego, światowego specjalisty w zakresie procesu fotosyntezy z dr. inż. Jackiem Mojskim, ekspertem od wertykalnej uprawy roślin, który od kilku lat zajmuje się oczyszczaniem powietrza w metropoliach.
Po wstępnych testach laboratoryjnych okazało się, że skuteczność opracowanego filtra jest stuprocentowa w przypadku wirusa grypy. Jak dodał rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk, rokowania są obiecujące, bowiem wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne właściwości do wirusa grypy.
Planuje się, że projektowana maseczka będzie wielokrotnego użytku, lekka i zarówno tania w produkcji, jak i przyjazna środowisku. W pierwszej kolejności trafiłaby do szpitali, klinik, laboratoriów i szkół.