Masz taki banknot w portfelu? Koniecznie trzeba go wymienić

1 stycznia 1995 roku do obiegu weszły pieniądze i banknoty, których używamy do dziś. Są jednak przypadki, gdy pieniądze trzeba bezwzględnie wymienić.

Fot. Warszawa w Pigułce

Pieniądze nadal są bardzo często używane. To nie tylko kontrola wydatków, ale także i anonimowość oraz bezpieczeństwo na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Poza tym są miejsca, gdzie kartą zapłacić się nie da.

Nie wszystkie banknoty nadają się jednak do płacenia. Kiedy pieniądz jest podarty, zniszczony, a nawet sklejony taśmą, sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia. Uszkodzone banknoty, nie nadające się już do użytku możemy wymienić na kilka sposobów:

  • Dowolny bank działający w Polsce ma obowiązek wymienić banknot.
  • W przypadku mocno zniszczonych egzemplarzy możemy udać się do centrali Narodowego Banku Polskiego lub wysłać na adres Departamentu Emisyjno-Skarbcowego. Należy pamiętać, że maksymalna kwota pieniędzy do wymiany nie może przekraczać 2 tys. zł.

Są jednak pewne ograniczenia:

  • Jeśli masz banknot, który został uszkodzony, ale większa część banknotu (powyżej 75 proc.) pozostała w jednym kawałku, bank uznaje go za ważny i wymieni na banknot o pełnej wartości nominalnej.
  • Jeśli banknot został podzielony na kilka części, ale wszystkie te części razem składają się na 100 proc. oryginalnej powierzchni banknotu, i nie ma ich więcej niż dziewięć, to również można go wymienić w banku na banknot o pełnej wartości nominalnej.
  • Jeśli masz banknot, który jest uszkodzony w taki sposób, że tylko od 45 proc. do 75 proc. oryginalnego banknotu pozostało w jednym kawałku, bank uzna ten banknot za częściowo ważny. W takim przypadku banknot ten zostanie wymieniony, ale nie za jego pełną wartość nominalną. Zamiast tego zostanie wymieniony za połowę jego oryginalnej wartości nominalnej. Przykładem może być uszkodzony banknot o nominale 100 złotych, z którego pozostało tylko 50 proc. w jednym kawałku. W takim przypadku, bank wymieniłby go na 50 złotych. To zasada stosowana przez banki do obsługi częściowo zniszczonych banknotów, które nie spełniają kryteriów do wymiany na pełną wartość nominalną, ale nadal mają pewną wartość.

W skrócie, jeśli uszkodzony banknot wciąż stanowi większą część swojej oryginalnej powierzchni lub można go złożyć z mniejszych części tak, aby reprezentował całą oryginalną powierzchnię, bank powinien zaakceptować go i wymienić na nowy o tej samej wartości.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl