Masz takie auto? Wojsko będzie mogło przejąć je w 2025 roku. Wchodzi nowe rozporządzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że w 2025 roku każdy właściciel samochodu może spodziewać się wezwania do oddania swojego pojazdu na potrzeby armii. Planowane działania mają na celu przetestowanie systemu mobilizacyjnego i sprawdzenie gotowości Sił Zbrojnych.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Wojsko planuje pobrać od Polaków łącznie 50 samochodów i 5 maszyn, głównie tych, które mogą okazać się przydatne w ramach świadczeń rzeczowych. W pierwszej kolejności czasowo zajęte mogą być ciężarówki, autobusy i furgony, ale na liście znajdują się także samochody osobowe. Dodatkowo, armia będzie zainteresowana przejęciem niektórych maszyn do prowadzenia prac ziemnych, znajdujących się obecnie w rękach prywatnych.

Choć dokładne plany poboru pojazdów objęte są tajemnicą, MON zapewnia, że za zajęcie samochodu właściciel otrzyma stosowną rekompensatę finansową. Na ten cel przeznaczono w budżecie ponad 3 mln złotych, z czego większość zostanie wykorzystana na opłaty za nieruchomości zajęte podczas przeprowadzania kwalifikacji wojskowej.

Za każdy z przejętych samochodów armia przewiduje wypłatę odszkodowania. Wysokość opłaty ma być wyliczana na podstawie dobowej stawki ryczałtu za używanie przedmiotów świadczeń rzeczowych, powiększonej o wskaźnik inflacji.

Rekordowa liczba wezwań na komisję w 2025 roku

Rok 2025 przyniesie istotne zmiany w zakresie kwalifikacji wojskowej, obejmując nowe grupy obywateli. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, kwalifikacja wojskowa obejmie około 230 tysięcy osób. W tym roku wezwania do stawienia się przed komisją wojskową otrzymają nie tylko mężczyźni urodzeni w 2006 roku, ale także inne grupy zgodnie z nowymi przepisami, w tym kobiety.

Nowe grupy objęte kwalifikacją wojskową

Największą grupę wezwanych będą stanowić mężczyźni urodzeni w 2006 roku. Jednak zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmie także:

  • Mężczyzn z roczników 2001-2005: którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
  • Osoby uznane za czasowo niezdolne do służby w latach 2023-2024: jeśli okres tej niezdolności kończy się w trakcie lub po zakończeniu kwalifikacji.
  • Kobiety urodzone w latach 1998-2006: posiadające kwalifikacje przydatne dla wojska.
  • Ochotników powyżej 18. roku życia: którzy zgłosili się do kwalifikacji dobrowolnie.
  • Osoby do 60. roku życia z nieuregulowanym stosunkiem do służby wojskowej: nieposiadające określonej kategorii zdolności.
Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl