Masz ten objaw? To może być początek COVID-19!

Okuliści zauważyli, że jednym z pierwszych objawów infekcji koronawirusa może być tzw. pink eye, czyli różowe oko. Symptom zauważono w wielu miejscach na całym świecie. 

Fot. Shutterstock

W rozmowie z Onet okulistka dr Anna Maria Ambroziak opowiedziała o symptomie, który pojawia się na początku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest to tzw. pink eye, czyli różowe oko. Wiele osób chorych, którzy jeszcze nie wiedzą o zakażeniu, skarży się na bolące oczy. Nie mogą ruszać gałkami, mrugać, bo czują ogromny dyskomfort. Dopiero później dochodzą kolejne objawy zakażenia COVID-19. Dlatego warto szybko reagować i kiedy tylko zauważy się problem z okiem- zgłosić się na testy.

Już wcześniej naukowcy potwierdzili, że przekrwienie spojówek oznacza zakażenie. Amerykańska Akademia Okulistyki dodała, że istnieją dowody, że koronawirus prowadzi do zapalenia spojówek, zalecano wtedy okulistom szczególną ostrożność podczas badań. Teraz te doniesienia potwierdziło również Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Jednak jak dodaje lekarka w rozmowie z portalem, warto podzielić dolegliwości na te, które zwiastują infekcję i te, które występują już w trakcie choroby.

Wśród tych, które zapowiadają infekcję jest właśnie pink eye. Jak tłumaczy dr Ambroziak, wygląda to tak jak, gdy wychodzimy z basenu wypełnionego chlorowaną wodą  lub zadymionego pomieszczenia. Pojawia się też zmęczenie oczu i ból.

„Może się to utrzymywać przez dłuższy czas. Wynika to z tego, że w ludzkim oczodole jest dużo tkanki miękkiej, która tak właśnie immunologicznie „odpowiada” na atak wirusa. Oko wraz z całym organizmem walczy z SARS-CoV-2 , a to wywołuje reakcję bólową.”

-dodaje. Zaznacza, że nie ma odrębnego sposobu leczenia dedykowanego oczom. Najlepszym wyjściem jest nawilżanie oczu kroplami i higiena oczu, szczególnie brzegów powiek. Można też kupić w aptece specjalne chusteczki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c