Masz zwierzę? Badania pokazują, że lepiej znosisz pandemię!

Badania potwierdzają! Właściciele czworonogów znacznie łatwiej znoszą czas pandemii i lockdownu. Wszystko dzięki możliwości zaspokojenia potrzeby kontaktu, dotyku czy przytulenia. Okazuje się, że w czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób adoptujących psy i koty. 

Fot. Pixabay

Wiele osób podczas pandemii COVID-19 nie może poradzić sobie z depresją, samotnością, ograniczonym kontaktem z drugim człowiekiem. Wyjątkiem jak się okazuje są osoby, które posiadają czworonożnego przyjaciela. To zwierzęta domowe pomagają swojemu właścicielowi zaspokoić potrzebę kontaktu, dotyku i przytulenia. Według badania opublikowanego w „Journal of Behavioural Economics for Policy” grupa badaczy z Australii sprawdziła jak obecność psa czy kota wpływa na samopoczucie.

Autorka badania zauważa, że fizyczny dotyk jest uznawany za coś oczywistego, dlatego często ludzie zapominają o jego znaczeniu. W czasie koronawirusa wszystko się jednak zmieniło, kontakt z ludźmi stał się ograniczony, zmalała nasza jakość życia. I tu z pomocą przychodzą nam pupile.

„Zwierzęta stają się szczególnie ważne, gdy ludzie są izolowani społecznie lub wykluczeni, zapewniając im komfort i towarzystwo. Dotyk jest niedostatecznie zbadanym zmysłem, ale istniejące dowody wskazują, że ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, rozwoju i zdrowia, a także dla obniżenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu w organizmie. Uważa się również, że dotyk może być szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ inne zmysły słabną.”

-tłumaczy ekspertka. Dodaje, że obecność czworonogów szczególnie mogłaby pomóc w szpitalach, hospicjach i domach dla seniorów. Szacuje się, że ponad połowa populacji posiada chociaż jedno zwierzę. Od początku pandemii znacząco wzrosła też na całym świecie liczba osób zainteresowanych adopcją.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]