Mazowieckie: Nielegalne składowiska odpadów. Wśród nich rakotwórczy materiał

W powiecie ostrowskim znaleziono dwie hałdy odpadów. Wśród nich jest rakotwórczy materiał. O sytuacji inspektorzy dowiedzieli się z anonimowego anonsu. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostali anonim, że w miejscowości Stare Lubiejewo ktoś magazynuje śmieci. Jak się okazało, na miejscu zastali dwie hałdy odpadów, a wśród nich rakotwórczy eternit.

Jak przekazała rzeczniczka WIOŚ w rozmowie z RDC, skontrolowane zostały do tej pory dwie działki. Na jednej jest zagłębienie w ziemi, w którym znajdują się odpady zielone, ale również tworzywa sztuczne, odpady z remontów czy właśnie cząstki eternitu. Na drugiej działce znaleziono hałdę gruzu. Gmina ma ustalić czy to posesja prywatna czy państwowa.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega mieszkańców, by nie zbliżali się do odpadów. Eternit jest szkodliwy dla zdrowia ze względu na stwierdzoną szkodliwość włókien azbestu odkładających się w płucach. Nowotwory mogą rozwijać się nawet kilka lub kilkanaście lat po wdychaniu włókien.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c