MEN: Koniec z obowiązkiem szkolnym dla 6-latków. Do 31 grudnia podpis prezydenta?

Zgodnie z zapowiedzią minister Anna Zalewska przedstawiła projekt ustawy, który wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci w wieku siedmiu lat.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

„Odwracamy coś, co było wbrew dziecku. Zmieniamy patrzenie na edukację. Najważniejsze jest dziecko. Ustawiamy rodzica i nauczyciela w partnerskich pozycjach” – powiedziała w piątek szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska wraz z poseł Marzeną Machałek przedstawiła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który m.in. określa wiek obowiązku szkolnego na 7 lat.

„Ustawa jest tak zaprojektowana, by do minimum ograniczyć ewentualne zamieszanie. Mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Mamy wyznaczone terminy, po to by dyrektorzy szkół mogli przygotować się do zmian” – powiedziała minister edukacji. – „Bardzo się cieszę z szybkiego tempa prac nad tą zmianą. Do 31 grudnia będziemy starali się o podpis Prezydenta pod ustawą” – dodała.

Fot. MEN

Fot. MEN

Zaprezentowany w piątek projekt będzie inicjatywą poselską. W najbliższych dniach trafi pod obrady.

„Najważniejszą sprawą w tej ustawie jest powrót do zapisu, że obowiązek szkolny będzie obowiązywał od lat 7. Z wielką radością będziemy dotrzymywać zobowiązań danych Polakom. Jednym z takich zobowiązań jest odwrócenie szkodliwej pseudoreformy, przymusowego wcielania dzieci do szkół. Ten projekt jest odpowiedzią na postulat obywateli” – mówiła poseł Marzena Machałek.

Jakie zmiany, poza podwyższeniem wieku rozpoczynania edukacji szkolnej, znajdują się w projekcie?

Fot. MEN

Fot. MEN

„Powracamy do zerówek, czyli do obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci 6-letnich. Wprowadzamy też zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego i kompetencji kuratora oświaty. Przywracamy weto kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkół. Organ prowadzący, który będzie chciał zlikwidować szkołę będzie musiał mieć pozytywną opinię, czyli zgodę kuratora. Powierzamy kompetencje ministrowi edukacji – to on będzie wybierał kuratora i wicekuratora oświaty. Szczegóły konkursów będą określone w rozporządzeniu” – tłumaczyły w trakcie konferencji prasowej minister Anna Zalewska i poseł Marzena Machałek.

Źródło: MEN


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.