Miał być generalny remont, a jest… dewastacja? Mieszkańcy Pragi zaniepokojeni o los Pałacyku Konopackiego

Jak informowaliśmy jeszcze niedawno, Pałacyk Konopackiego miał doczekać się generalnego remontu. Ten niedawno się rozpoczął, ale mieszkańcy są pełni niepokoju. Niektórzy mówią wprost: to nie remont, to dewastacja!

Fot. Michał Krasucki / Facebook

Fot. Michał Krasucki / Facebook

Nastroje próbuje uspokoić Michał Krasucki, Zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków:

„Uspokajam, że nie jest to rozbiórka Pałacyku tylko wymiana całkowicie zniszczonych elementów. Wszystko odbywa się zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami. Na dowód kilka zdjęć z poprzednich oględzin.” Wymienia także rzeczy, które już udało się zrobić: „Dokonaliśmy oględzin na miejscu (zgodnie z obietnicą, że regularnie będziemy monitorować prowadzenie robót). Zdjęte zostały już elementy zniszczonego dachu (skorodowana więźba nad ostatnią kondygnacją). Zgodnie z programem przemurowane zostają także górne partie muru, które były w najgorszym stanie. Dzięki temu nową konstrukcję dachu będzie można oprzeć na stabilnym murze. W następnej kolejności będą wymieniane zniszczone stropy (niestety większość). Jeszcze przed zimą Pałacyk odzyska dach (z odtworzonymi lukarnami).”

Pałacyk u zbiegu Strzeleckiej i Środkowej to jeden z wielu starych, praskich budynków. Zbudowany został w latach 60. XIX wieku dla Ksawerego Konopackiego – założyciela dzielnicy. Z tego też powodu jest dla prażan niezwykle istotny. Mieszkańcy boją się, że budynek podzieli los wielu innych starych kamienic na Pradze. Z powodu wielu głosów i wołań o pomoc, Stołeczny Konserwator Zabytków zlecił remont budynku. Na razie prascy społecznicy przyglądają się remontowi, to jednak jak jest przeprowadzany budzi ich niepokój. Na popularnym portalu społecznościowym padają pytania czy aby to, co jest rozbierane nie nadaje się już zupełnie do użytku?

Fot. Michał Krasucki / Facebook

Fot. Michał Krasucki / Facebook

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.