Mieszkańcy Włoch znaleźli na przystanku dziwne stworzenie

Niedawno informowaliśmy o 1,5-metrowym wężu, który pełzał po Gocławiu. Teraz na przystanku ktoś porzucił inne stworzenie. To wodny krab wełnistoszczypcy.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

W piątek ok. godz. 12.25 do straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące kraba pozostawionego na ławce przystanku autobusowego przy ul. Na Skraju. „Skorupiak miał ok. 8 cm i był w dobrej kondycji” – opowiada st. inspektor Tomasz Szymczak z Ekopatrolu. Krab został przewieziony do herpetarium w stołecznym ZOO.

Krab wełnistoszczypcy to gatunek obcy i inwazyjny. Naturalnie występuje w Chinach. W sposób niezamierzony dostał się na wody Bałtyku poprzez transport morski. Podczas masowej inwazji kraby te zapełniają pułapki na poławiane ryby (np. węgorze) i raki, zatykają przepławki dla ryb w zbiornikach zaporowych i urządzenia poboru wody w elektrowniach. Ponadto wypiera rodzime gatunki dlatego też instytut PAN od lat ostrzega o potrzebie kontroli gatunku w Polsce.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.