Minister Czarnek komentuje zmiany w szkole i sytuację na uczelniach! Zaznacza, że nie jest rewolucjonistą

W wywiadzie dla „Polska Times” minister edukacji zabrał głos w sprawie zmian w szkole, między innymi dotyczących lektur. Skomentował również postępowania dyscyplinarne dotyczące nauczycieli akademickich.

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84894145

Przemysław Czarnek w rozmowie z „Polska Times” poruszył dwie ważne kwestię. Pierwsza dotyczy uczelni, w których mają zostać wprowadzone „pakiety wolnościowe”. Jak wytłumaczył, będzie to urzeczywistnienie art. 25 ust. 2 Konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo do głoszenia światopoglądu, bez względu na to czy będzie on popierany przez władze czy nie. Zastrzegł jednak, że wszystko musi być w granicach prawa, zgodnie z Konstytucją. Oprócz tego skomentował postępowania dyscyplinarne prowadzone wobec wykładowców. Przekazał, że toczy się w tej chwili dwadzieścia kilka spraw.

Skomentował także list rektorów uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, który mówił, że nie ma konieczności dla obrony wolności akademickich tworzenia regulacji prawnych i nowych ciał ingerujących a autonomię szkół wyższych. Zdaniem Czarka natomiast nie ma zgody na to, aby autonomia uczelni polegała na tym, że poniosą szkody osoby mające jedynie poglądy konserwatywne, a nie lewicowe i odwrotnie. To musi dotyczyć każdego.

W wywiadzie poruszył też kwestię zmian w szkołach. Zaznaczył, że to nie on sam będzie decydować o liście lektur, a całe grono ekspertów. Dodał, że jest otwarty na dyskusje i stwierdził, że media próbują zrobić z niego rewolucjonistę, a sam uważa się jednak za wolnościowca. Na koniec nawiązał do wniosku, w którym podpisało się mnóstwo osób, chcących jego dymisji. Stwierdził, że żyjemy w kraju z wolnością słowa, jednak należałoby zachować przyzwoitość.

„Nie można kłamać, oczerniać i wykrzykiwać publicznie wulgaryzmów. A o dymisji decyduje premier”

-skwitował minister edukacji, Przemysław Czarnek.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c