Minister edukacji prezentuje pakiet wolności akademickiej. Na czym polega?

Minister edukacji, Przemysław Czarnek przekazał dziś informacje na temat najnowszego projektu nowelizacji ustawy Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Kluczowym hasłem jest wolność nauki. 

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84894145

Przemysław Czarnek jest niewątpliwie jednym z najbardziej kontrowersyjnych ministrów w Polsce. Znany jest między innymi ze swoich słów na temat funkcji w rodzinie, a także stosunku do osób z innymi poglądami. Co ciekawe, w ostatnich tygodniach minister nauki udzielał wielu wywiadów, w których zapewniał o swoim wysokim poziomie tolerancji.

Teraz postanowił przedstawić pakiet wolności akademickiej, czyli projekt nowelizacji ustawy Prawo i szkolnictwie wyższym i nauce, mającej zapewnić wolność nauki. Zaznaczył, że nie ma najmniejszej wątpliwości, że warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka czy wolność nauczania.

„Rozwój nauki polskiej jest warunkiem sine qua non rozwoju państwa polskiego, jego znakomitej przyszłości. Ten rozwój chcemy wzmacniać, chcemy wspomagać rektor, naukowców, uczelnie w tym, żeby nauka rozwijała się z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, dla narodu polskiego.”

-powiedział. Wśród najważniejszych punktów jest między innymi obowiązek nauczyciela akademickiego o poleceniu rozpoczęcia prowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego jego osoby. Wykładowcy mają uzyskać możliwość skierowania zażalenia do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażania przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. Dodatkowo taka osoba nie będzie mogła być zawieszona na etapie postępowania wyjaśniającego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c