Mutacja indyjska w Polsce. Jakie są objawy zakażenia?

Minister zdrowia poinformował o wykryciu indyjskich mutacji koronawirusa w naszym kraju. Jedno z ognisk jest między innymi w okolicy Warszawy. Jakie są objawy tej odmiany?

Fot. Pexels

Dziś odbyła się specjalna konferencja prasowa ministra zdrowia, podczas której głównym tematem była indyjska odmiana wirusa SARS-CoV-2. Adam Niedzielski potwierdził, że odnotowano pierwsze przypadki zakażenia tym wariantem również w Polsce. Dwa ogniska odnotowano w okolicy Katowic oraz w okolicy Warszawy.

Jak odróżnić odmianę indyjską od znanej już nam odmiany podstawowej z Wuhan lub równie popularnego wariantu brytyjskiego? Jak się okazuje, podstawowe objawy nie różnią się zbytnio od tych, które dotyczą także pozostałych mutacji. Chodzi o gorączkę, kaszel czy utratę zmysłu węchu lub smaku. Natomiast pojawiły się również symptomy wyróżniające tę mutację na tle innych. Należy do nich katar, wysypka, problemy żołądkowe, suchość w ustach, a także zaczerwienione oczy. Mogą się one pojawić szczególnie na wczesnym etapie zakażenia.

Póki co nie ma także potwierdzenia, czy ten wariant COVID-19 jest odporny na obecnie dostępne na rynku szczepionki. Wiadomo natomiast, że jest on dużo bardziej zakaźny niż jego oryginalna wersja. Uspokajający jest jednak fakt, że z dotychczasowych badań wynika, że odmiana z Indii nie powoduje większej śmiertelności.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c