Muzeum Historii Żydów Polskich – historia Polaków oczami Żydów
Do muzeum zaprasza nas las. Jest to multimedialna instalacja, która ma za zadanie nas wyciszyć i przygotować na to, co nadejdzie. Drugi punkt zwiedzania to początki wprowadzania się mniejszości Żydowskiej do Polski. Następnie można obejrzeć Paradisus Iudaeorum – galerię, która jest darem Europejskiego Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich.
Jednym z ciekawszych punktów jest miasteczko. Możemy tam zobaczyć odbudowane sklepienie Synagogi z Gwoźdźca oraz liczne instalacje. Następne wystawy to wyzwania nowoczesności, na żydowskiej ulicy, zagłada i po wojnie, które traktują już o najnowszej i najbardziej bolesnej części historii Żydów w Polsce.
Muzeum Historii Żydów Polskich to tak naprawdę także muzeum historii Polski. Wszystkie dzieje mniejszości Żydowskiej opisane są i wpisane w szerszy kontekst historyczny i bardzo przystępnie zaserwowane. Wszystkie obrazy, instalacje i wystawy są czytane przez lektora, interaktywne z kilkoma stanowiskami i na tyle multimedialne na ile się da. Ogrom informacji przytłacza i nie da się zwiedzić muzeum w jeden tylko dzień. Nawet pobieżnie. Kiedy myślałem, że to już koniec danego punktu wycieczki, zawsze odkrywałem jeszcze jeden wąski korytarzyk i następny i następny, który łączył się z początkowymi i stanowił dopełnienie historii, którą zacząłem czytać.
[gallery_bank type=”images” format=”thumbnail” title=”false” desc=”false” responsive=”true” special_effect=”” animation_effect=”” album_title=”false” album_id=”10″]
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.