Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego laptopa? Sprawdź podpowiedzi
W dobie postępującej cyfryzacji trudno funkcjonować bez komputera lub laptopa. Jest to podstawowy sprzęt do wykonywania pracy, poszukiwania informacji oraz załatwiania spraw urzędowych. Dzięki niemu bez wychodzenia z domu zleca się przelewy z konta bankowego i dokonuje się zakupów w wielu sklepach. Jeśli chcesz kupić nowy laptop dla siebie, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Rozmiar laptopa
Jedną z pierwszych kwestii przy zakupie nowego laptopa jest wybór odpowiedniego rozmiaru matrycy. Laptopy 13-calowe mają niewielkie pole robocze, jednak ich kompaktowe wymiary gwarantują niską wagę sprzętu. Dzięki temu można zabrać go ze sobą w podróż lub na uczelnię. Lekki laptop zapewnia maksymalną mobilność. Większe laptopy o przekątnej 17” cechują się dużym ekranem, który umożliwia wygodne tworzenie projektów w programach graficznych lub uzupełnianie arkuszy kalkulacyjnych. Notebooki 17-calowe są jednak dość ciężkie. Wiele modeli z tej grupy waży nawet 3 kg, przez co ich przenoszenie jest mało komfortowe. Takie laptopy sprawdzają się dobrze, jeśli na ogół używa się ich w domu zamiast komputerów stacjonarnych.
Optymalnym wyborem pomiędzy wygodą użytkowania a mobilnością są laptopy 15-calowe. Zapewniany przez nie obszar roboczy jest dość duży, natomiast waga sprzętu jest na tyle mała, że z powodzeniem można używać notebooków tej wielkości poza domem.
Outlet laptopów umożliwia zakup modeli 15-calowych w dobrej cenie, dlatego to właśnie tam warto poszukać nowego laptopa dla siebie.
Przeznaczenie laptopa
Jest to kolejny kluczowy czynnik, wpływający na wybór laptopa. Laptopy do użytku domowego nie muszą posiadać drogich podzespołów. Do przeglądania stron internetowych, płacenia rachunków, oglądania filmów lub grania w proste gry w zupełności wystarczy notebook ze średniej półki cenowej. Umieszczone w nim podzespoły zapewniają szybkie działanie podstawowych programów. Takie laptopy są odpowiednie również dla większości studentów, uczniów i seniorów. Sprawdź promocje na laptopy do domowego użytku.
Do pracy powinno się wybierać laptopy biznesowe. Wśród tej grupy znajdzie się zarówno droższe modele, które służą do renderowania grafiki lub tworzenia projektów w programach typu CAD, jak i ultralekkie sprzęty, przydatne do przedstawiania prezentacji produktowych i w czasie konferencji. Grupa laptopów biznesowych obejmuje również praktyczne modele 2w1. W razie potrzeby użytkownik zmienia laptopa w tablet z ekranem dotykowym.
Dla profesjonalistów przeznaczona jest kategoria laptopów z najmocniejszymi procesorami, kartami graficznymi i układami chłodzenia. Sprzęty z tej grupy mogą pracować przez wiele godzin pod dużym obciążeniem, bez ryzyka uszkodzenia i spadku wydajności laptopa z powodu przegrzania.
Jakie podzespoły są najważniejsze przy wyborze laptopa?
Użytkownicy przed wyborem konkretnego modelu laptopa powinni zwrócić uwagę na kilka parametrów. W przypadku procesorów poleca się Intel Core i5 lub wyższy. Słabsze układy stopniowo wychodzą z użycia i obecnie służą jedynie do najprostszych zastosowań. Jeśli chodzi o karty graficzne, do uniwersalnego użytku można wybrać model ze średniej półki cenowej. Gracze powinni jednak postawić na najwydajniejsze układy, wyposażone m.in. w technologię ray tracingu.
W laptopach pracujących pod dużym obciążeniem istotny jest układ chłodzenia. To właśnie on odpowiada za ochronę podzespołów przed przegrzaniem. Niedopasowany typ wiatraków i innych elementów układu chłodzenia zwiększa ryzyko, że dojdzie do awarii laptopa. Może tak się stać np. w czasie długiej rozgrywki lub podczas pracy nad skomplikowaną grafiką.
Przed zakupem warto przyjrzeć się również dyskowi twardemu w laptopie. Większość użytkowników preferuje droższe dyski SSD ze względu na cichszą pracę i szybkość odczytu danych. Dyski HDD są natomiast wybierane przez użytkowników, którzy zwracają największą uwagę na cenę.
Sprawdź, jakie laptopy możesz kupić w promocyjnych cenach w Komputronik: https://www.komputronik.pl/category/5022/laptopy.html.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.