Na Mazowszu powstanie 5 kolejnych szpitali covidowych. Gdzie będą?

W województwie mazowieckim ma powstać pięć dodatkowych szpitali dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wojewoda Konstanty Radziwiłł już zapowiedział rekrutację personelu medycznego. 

Fot. Shutterstock

Pierwszy szpital covidowy powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jest tam już 300 łóżek, których docelowo będzie około 1200. W placówce pojawili się też pierwsi pacjenci. Drugi szpital w stolicy początkowo miał być w hali EXPO XXI, jednak z tych planów już zrezygnowano. Wiadomo natomiast, że łącznie w stolicy będzie kilka placówek, w tym prawdopodobnie w gmachu budowanego Szpitala Południowego na Ursynowie i w lesie przy Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych na Bemowie. W przypadku tego drugiego, placówka ma być przeznaczona jedynie dla wojsk i pracowników obrony.

Na Mazowszu powstanie jednak o wiele więcej miejsc dla chorych na COVID-19. Oprócz szpitali w Warszawie,  placówki tymczasowe mają powstać również w Płocku, Radomiu, Ostrołęce i w Siedlcach. Te lokalizacje wskazał wojewoda mazowiecki, a mają zostać one stworzone przy współpracy spółek skarbu państwa- PKN Orlen, BGK i Totalizatora Sportowego. Będą odpowiedzialne za część organizacyjną i inwestycyjną. Jak informuje Onet, placówka w Radomiu ma powstać w budowanym pawilonie, przewidzianym na Oddział Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Trwają tam prace wykończeniowe. W Płocku lokalizacją jest Centrum Badawczo Rozwojowe, a w Ostrołęce teren przyległy do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Psarskiego. Ostatnia placówka w Siedlcach powstanie we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Wojewoda mazowiecki zadeklarował już wsparcie niezbędnym sprzętem, pochodzącym z Agencji Rezerw Materiałowych. W sumie powstanie około 900 łóżek dla chorych na koronawirusa. Konstanty Radziwiłł rozpoczął już rekrutację kadry medycznej. Zachęca każdego do wzięcia udziału, bo będzie potrzeba dużą ilość personelu.

„Szanowni Państwo, Koleżanki, Koledzy, chwila jest wyjątkowa i wyzwania także niezwykłe. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w to wyjątkowe dzieło, serdecznie zapraszam do zgłoszenia swojej kandydatury do pracy w powstającej placówce. Nadarza się niezwykła okazja do sprawdzenia się w takiej niezwykłej roli zawodowej.”

-napisał wojewoda w swoim oświadczeniu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c