Najwyższa inflacja od ponad 20 lat! Są najnowsze dane GIS!

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane dotyczące wzrostu cen w Polsce. Jak się okazuje, inflacja w tym wieku tak wysoka jeszcze nie była.

Fot. Warszawa w Pigułce

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyliczenia za listopad 2021. Skok jest ogromny. W tym miesiącu wskaźnik inflacji wzrósł z 6,8 do 7,7 procent. Takiego wyniku nie było od ponad 20 lat. Pełne, oficjalne dane GUS udostępni  w połowie grudnia.

 

Ekonomiści podkreślali, że będzie zauważalny wzrost cen, jednak nie spodziewali się, że aż tak wysokiego. Prognozy mówiły o 7,4 procentach do roku.

Ostatni raz inflacja była wyższa grudniu 2000 roku, czyli w ostatnim miesiącu ubiegłego wieku. Jej wskaźnik wyniósł wtedy 8,5 procent. Jak oceniają eksperci w 2022 roku inflacja zacznie spadać, ale wciąż jednak będzie zdecydowanie wyżej niż dopuszczalne odchylenie od celu inflacyjnego RPP, czyli 3,5%.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c