Naukowcy alarmują: „Przebieg COVID-19 zależy od genów”

Amerykańscy naukowcy uważają, że bardzo duży wpływ na przebieg wirusa SARS-CoV-2 mają geny. Jak wynika z badań, istnieje określony zestaw genów, który powiązany jest z ciężkim przechodzeniem zakażenia. 

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Grupa amerykańskich naukowców z uczelni University of Chicago, NCH Healthcare System i University of South Florida sprawdzili jak geny wpływają na rozwój i przebieg zakażenia koronawirusem. Okazuje się, że są konkretne zestawy genów, które sprawiają, że zarażony wirusem mocniej odczuwa jego objawy.

Badanie trwało kilka miesięcy i sprawdzono 52 prognostyczne sygnatury wybranych genów, aby sprawdzić ryzyko śmiertelności i ciężkiego przebiegu choroby u osób ze zwłóknieniem płuc spowodowanym zakażeniem koronawirusem. Przeanalizowano ich ekspresję przy użyciu próbek krwi obwodowej pobranych od zakażonych. Zauważono wtedy, że osoby z profilem genomicznym wysokiego ryzyka były z reguły dużo starsze niż pozostali uczestnicy analiz, a także u osób posiadających wysoki poziom białka C-reaktywnego, d-dimetów i mleczanów.

Na tej podstawie zidentyfikowano 3 konkretne profile genomiczne wysokiego ryzyka i 5 profili genomicznych niższego ryzyka. Podwyższone ryzyko łączyło się z przede wszystkim z wysokim poziomem monocytów, neutrofili i czerwonych krwinek. Te osoby, które były w grupie niskiego ryzyka posiadały wyższy poziom limfocytów T i B, a także większą ilość plazmoblastów i komórek NK.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c