Naukowcy: „Co drugie zakażenie COVID-19 pochodzi od osoby bezobjawowej”

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowali badania, z których wynika, że osoby bezobjawowo zakażone koronawiursem mogą być źródłem nawet 50% przypadków transmisji COVID-19. 

Fot. Shutterstock

Badania przeprowadzone zostały przez ekspertów z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób i opublikowane w „Journal of the American Medical Association”. Jak wynika z analiz, osoby które przechodzą COVID-19 w sposób bezobjawowy mogą być odpowiedzialne za ponad 50% transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Dowody zebrane zostały na podstawie analiz osób mieszkających razem i wyników badań laboratoryjnych. Potwierdzają one, że osoby bezobjawowe zakażają innych z takim samym prawdopodobieństwem, jak osoby z objawami COVID-19. Gdy przyjęto założenie, że osoby nigdy niemające objawów nie zakażają, osoby bez objawów odpowiadały za ponad jedną czwartą wszystkich przypadków infekcji.

Dlatego naukowcy apelują, aby każdy stosował odpowiednie środki bezpieczeństwa, które zmniejszą rozprzestrzenienie się choroby. Ważne, aby pamiętać o noszeniu maseczek, higienie rąk, zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego, a także pomóc w tym mogą szczepionki. W Polsce szczepienia rozpoczęły się w grudniu, a już w przyszłym tygodniu dostarczona będzie szczepionka Moderny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c