Naukowcy o skuteczności przyłbic

Przyłbice to obok maseczki najpopularniejszy gadżet podczas pandemii koronawiusa. Jak wynika z badań japońskich naukowców, wcale nie jest taki odpowiedni. Skuteczność ochrony przy zastosowaniu przyłbic jest mała. 

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Dla wielu osób noszenie przyłbic jest lepszym rozwiązaniem. Są wygodniejsze niż maseczki, lepiej się w nich oddycha. Jednak jak tłumaczą eksperci, to są jedyne plusy. Przyłbica nie jest najlepszym rozwiązaniem kiedy chcemy uchronić siebie i innych przed koronawirusem.

Naukowcy z ośrodka badawczego w Kobe zauważyli, że przyłbice nie chronią wystarczająco przed wydostaniem się na zewnątrz cząsteczek śliny i wydzieliny z nosa. Prawie 100% cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów i 50% cząsteczek 50 mikrometrowych wydostaje się spod przyłbic.

Jeden z autorów badania tłumaczy, że najlepszym rozwiązaniem są maseczki uszyte z tkanin. Przyłbice dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c