NBP: brak akceptacji gotówki w punktach handlowych jest niezgodny z prawem!

Narodowy Bank Polski zaapelował o powszechne akceptowanie gotówkowych form płatności. Zaznaczył, że odmowa przyjęcia banknotów jak i monet emitowanych przez NBP, w przypadku zakupów dokonywanych w punktach handlowo-usługowych, jest niedopuszczalna. 

Fot. Pixabay

Narodowy Bank Polski w oficjalnie wystosowanym komunikacie zwrócił się z apelem skierowanym do przedsiębiorców, by ci – przestrzegając prawa i zachowując odpowiednie środki ostrożności – nie ograniczali płatności dokonywanych banknotami oraz monetami emitowanymi przez instytucję.

Jak podkreślił NBP, emitowana gotówka jest prawnym środkiem prawniczym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i wszelkie działania zmierzające do ograniczenia ich przyjmowania bądź dystrybucji są niezgodne z prawem.

Ponadto, jak przyznał NBP, nie wszyscy posiadają rachunek płatniczy, toteż nie każdy wykorzystuje przewidziane metody płatności kartą, telefonem czy też BLIKiem.

Jedyne odstępstwo w ograniczeniu transakcji gotówkowych możliwe jest w przypadku działalności prowadzonej w sieci, która ze względu na swój charakter opiera się tylko na rozliczeniach bezgotówkowych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.