Neurologiczne skutki COVID-19. Coraz więcej osób je odczuwa!

Na świecie jest coraz więcej osób, które pomimo, że wygrały walkę z koronawirusem, wciąż nie wróciły do zdrowia. Wiele osób odczuwa ogromne zmęczenie i bóle głowy na długo po przejściu zakażenia, jednak są też o wiele poważniejsze skutki COVID-19. Są to poważne zaburzenia neurologiczne, takie jak m.in. udar czy padaczka.

Fot. Pixabay

Od początku pandemii naukowcy próbują znaleźć sposób, który zmniejszy ryzyko zakażenia, pomoże walczyć z wirusem SARS-Cov-2 czy ułatwi dalsze funkcjonowanie po przejściu choroby. Jak się okazuje, to wcale nie takie łatwe. Wiele osób skutki zakażenia koronawirusem odczuwa jeszcze długo. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej utrzymujących się skutków COVID-19 jest zmęczenie. Jednak coraz wyraźniej zauważa się inne, o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia i życia problemy, które dotyczą ozdrowieńców.

Wśród nich są poważne zaburzenia neurologiczne. Jeśli wirus SARS-CoV-2 przeniknie do mózgu mogą pojawić się między innymi udary i napady padaczkowe. I jak alarmują eksperci, są one bardzo groźne i wyjątkowo niszczycielskie. Grupa naukowców z Boston University of Medicine postanowiło się temu bliżej przyjrzeć.

Przeanalizowało dane od 921 pacjentów w średnim wieku 65 lat, którzy od kwietnia do lipca przebywali w Boston Medical Center. Wśród nich aż 74 osoby wymagały zbadania przez neurologa i okazało się, że u 18 pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2 doszło do udaru, 15 miało napady padaczkowe, a 26 dysfunkcję mózgu powodującą splątanie i majaczenie. Również część skarżyła się na zaburzenia ruchowe i urazowe uszkodzenia mózgu.

Eksperci tłumaczą, że wystąpienie poważnych problemów neurologicznych są odzwierciedleniem reakcji układu nerwowego na infekcję.

„Na przykład niski poziom tlenu, powszechny u pacjentów z COVID-19, może powodować encefalopatię lub uszkodzenie mózgu, które może okazać się trwałe. Jednym z powodów może być też odpowiedź immunologiczna organizmu na infekcję SARS-CoV-2. Uwalniane cząsteczki zapalne, mogą być toksyczne dla mózgu i powodować zmianę świadomości lub splątanie.”

-dodaje jeden z autorów badania i zaznacza, że może to trwać nawet miesiącami.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c