NFZ nakłada karę na szpital, w którym zmarła ciężarna 30-latka! Są wyniki kontroli!

Kontrola przeprowadzona przez NFZ w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości pod względem zarówno organizacji placówki, jak i sposobu realizacji i jakości świadczeń udzielonych pacjentce. Szpital musi zapłacić karę w wysokości prawie 650 tysięcy złotych. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o wyniku kontroli w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Chodzi o sprawę 30-letniej ciężarnej, która będąc w 22 tygodniu ciąży trafiła do placówki z powodu odejścia wód płodowych. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe, jednak zdaniem rodziny lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci pacjentki. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

Jak przekazali podczas środowej konferencji prasowej prezes NFZ Filip Nowak, Rzecznik Praw Pacjenta Dominik Chmielowiec i prof. Mirosław Wielgoś, w szpitalu potwierdzono licznie nieprawidłowości pod względem organizacji, sposobu realizacji i jakości świadczeń udzielonych pacjentce.

„Na podstawie sporządzonej dokumentacji nie możemy określić jakie motywy kierowały personelem szpitala(…) Z przykrością muszę stwierdzić, że działania, które zostały podjęte wobec pacjentki podczas jej pobytu w szpitalu były niewystarczające i nie były adekwatne do sytuacji klinicznej i uzyskiwanych wyników badań.”

-przekazał profesor Mirosław Wielgoś. Dodał, że u pacjentki występowały objawy początkowo świadczące o nasilającej się infekcji następnie pojawiły się objawy wstrząsu septycznego, wystąpiła niewydolność wielonarządowa i nie było tutaj adekwatnych reakcji w postaci działań i zlecanych badań i monitorowania stanu pacjentki w związku z czym nie doszło w odpowiednim momencie do działań, które zapobiegłyby temu tragicznemu zdarzeniu.

W związku ze potwierdzonymi nieprawidłowościami nałożono na placówkę w Pszczynie karę w wysokości prawie 650 tysięcy złotych złotych, w tym karę w wysokości ponad 615 tysięcy  z tytułu niedochowania należytej staranności w opiece nad pacjentką oraz około 32 tysięcy z tytułu niewłaściwego prowadzenia dokumentacji medycznej.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c