Nie będzie litości. Tym ludziom ZUS odbierze świadczenia i zasiłki

W ostatnich miesiącach coraz więcej obywateli Ukrainy napotyka na problem związany z legalnością swojego pobytu w Polsce, co bezpośrednio wpływa na prawo do otrzymywania świadczeń rodzinnych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Fot. Warszawa w Pigułce

Kiedy Ukrainiec ma prawo do świadczeń w Polsce?

Obywatel Ukrainy, który przybył do Polski z powodu działań wojennych, ma prawo do świadczeń rodzinnych w Polsce. Kluczowym warunkiem jest zarejestrowanie tego przyjazdu w rejestrze Służby Granicznej (SG).

Jakie skutki ma utrata legalności pobytu?

Zgodność pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski jest potwierdzana wpisem w rejestrze Służby Granicznej. Jeśli dana osoba utraci legalność tego pobytu, ZUS jest zobowiązany pozbawić jej prawa do świadczeń rodzinnych, opierając się na danych z tego rejestru. W ten sposób świadczenia od polskiego państwa trafiają wyłącznie do osób, które rzeczywiście na nie zasługują.

ZUS jest również zobowiązany wstrzymać wypłatę świadczeń rodzinnych natychmiast po wyjeździe uchodźcy z Polski. W takim przypadku wstrzymanie wypłat jest tymczasowe.

Jak odzyskać świadczenia po powrocie do Polski?

Jeśli dana osoba wróci do Polski w ciągu 30 dni i data tego powrotu zostanie zarejestrowana w rejestrze SG, jej pobyt w Polsce nadal będzie legalny, a wypłata świadczeń zostanie wznowiona wraz z rekompensatą.

Problem z utratą legalności pobytu po powrocie do Polski

Niektóre osoby, które wróciły do Polski w ciągu 30 dni po wyjeździe, mimo to utraciły legalność pobytu, co zostało potwierdzone przez Służbę Graniczną. Te osoby prawdopodobnie nie okazały elektronicznego dokumentu diia.pl lub nie zgłosiły korzystania z tymczasowej ochrony. W wyniku tych zaniedbań, po upływie 30 dni od daty wyjazdu, tracą one legalność pobytu w Polsce i związane z tym uprawnienia.

Aby nie stracić legalności pobytu, cudzoziemiec powracający do Polski powinien poinformować strażnika granicznego podczas kontroli paszportowej o zamiarze skorzystania z tymczasowej ochrony w Polsce i okazać dokument diia.pl.

Osoby, które nie dopełniły tych formalności i straciły legalność pobytu, powinny zwrócić się do kierownika Służby Granicznej w punkcie przejścia granicznego, przez który weszły, z prośbą o poprawienie danych w rejestrze Służby Granicznej i przywrócenie legalności pobytu. W następnym kroku powinny one poinformować ZUS (w dowolnym oddziale lub telefonicznie) o podjętych działaniach.

Gdy ZUS otrzyma te informacje i upewni się, że dane w rejestrze SG zostały zaktualizowane, przywróci wypłatę świadczeń wraz z rekompensatą za okres, w którym legalność pobytu została przywrócona.

Utrzymanie legalności pobytu w Polsce jest kluczowym warunkiem otrzymywania świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. W przypadku wątpliwości co do swojego statusu, warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc do odpowiednich instytucji.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl