Nie żyje Hanna Stadnik ps. „Hanka”. Była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego. W ostatnim czasie wspierała Strajk Kobiet

Wczoraj wieczorem w wieku 91 lat na wieczną wartę odeszła Hanna Stadnik „Hanka”- sanitariuszka Pułku Baszta, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, społeczniczka o wielkim sercu… W październiku byłą jeszcze na Strajku Kobiet „Wolności nie otrzymuje się raz na zawsze„.

Fot. BohaterON

Z żalem tak wielkim, że trudno ubrać go we właściwe słowa przekazujemy informację o odejściu osoby szczególnie nam bliskiej. 💔

Wczoraj wieczorem w wieku 91 lat na wieczną wartę odeszła Hanna Stadnik „Hanka”- sanitariuszka Pułku Baszta, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, społeczniczka o wielkim sercu…
Pani Hania była dla naszego zespołu postacią wyjątkową – autorytetem, dobrym duchem i przyjaciółką. Była jak rodzina, jak babcia, której dom i serce są zawsze otwarte. Pocieszała i rozśmieszała, chwaliła i ganiła, motywowała do działania.
Od początku budowała z nami #BohaterON wspierając wszystkie podejmowane działania ze szczególnym zaangażowaniem i przekazując katalog wartości w stawianiu czoła wyzwaniom dzisiejszych czasów.
Oddzwaniała i odpisywała na Wasze kartki z życzeniami, które były dla niej jednymi z najcenniejszych rzeczy, czekała na nie co roku…
Bardzo często w jej wypowiedziach można było usłyszeć: „Gdy nas już nie będzie, bo odchodzimy na wieczną wartę, pamiętajcie o nas”.
NIE ZAPOMNIMY NIGDY!
Kiedyś oni walczyli dla nas, dziś my przyrzekamy pamiętać i pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom! 🇵🇱
Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną” – poinformował BohaterON, który Przywraca pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

Hanna Stadnik z domu Sikorska pseud. „Hanka” (ur. 23 lutego 1929 w Warszawie, zm. 1 grudnia 2020) – polska uczestniczka II wojny światowej, działaczka kombatancka, wiceprezes i p.o. prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (2020).

Życiorys

Była córką Aleksandra i Marianny. Podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej działała od 1942 w ramach konspiracji niepodległościowej. Przenosiła między innymi „Biuletyn Informacyjny”, meldunki i broń. Odbyła także przeszkolenie medyczne. Przed powstaniem warszawskim i w trakcie powstania była sanitariuszką kompanii ppor. Witolda Janiszewskiego „Withala” IV Rejon Obwód Mokotów AK. Po kapitulacji przeszła przez obozy w Pruszkowie i Skierniewicach.

Po wojnie podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim jednak po dwóch latach została relegowana za zatajenie udziału w powstaniu warszawskim. Była aktywną działaczką kombatancką. Pełniła funkcję przewodniczącego Środowiska „Baszta” Okręgu Warszawa ŚZŻAK. Była wiceprezesem do spraw socjalnych ŚZŻAK, a po rezygnacji z funkcji przewodniczącego Zarządu Głównego ŚZŻAK przez prof. Leszka Żukowskiego we wrześniu 2020 była pełniącym obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zmarła 1 grudnia 2020.

Wybrane odznaczenia

  • Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2015),
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Medal za Warszawę
Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]