Nie żyje łączniczka z Batalionu „Zośka”. Miała 95 lat

W wieku 95 lat zmarła Urszula Katarzyńska- Ballner, pseudonim „Ula”. Była łączniczką między innymi z Batalionu „Zośka”. Informację o śmierci kobiety przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Wczoraj w wieku 95 lat zmarła powstańcza łączniczka Urszula Katarzyńska-Balner „Ula”. Smutną informację przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Urszula Katarzyńska-Ballner do Warszawy przeniosła się w 1925 roku. Podczas nauki w szkole zapisała się do 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej, a w 1939 roku pełniła służbę w Obronie Przeciwlotniczej. Kiedy wybuchła wojna roznosiła korespondencję z Czerwonego Krzyża.

W 1942 roku wstąpiła do Armii Krajowej, działając w ramach oddziału „Motor 30”. Następnie została przydzielona jako łączniczka do dowództwa Kedywu. W czasie powstanie warszawskiego pełniła stanowisko łączniczki plutonu motorowego pod dowództwem Jana Kozubka „Szczerby”. W stopniu strzelca przeszła w Zgrupowaniu „Radosław”,  „Broda 53” i „Żuk”, a następnie w batalionie „Zośka” przez trzy walczące dzielnice miasta: Stare Miasto kanałami do Śródmieścia, a następnie na Czerniaków. Przeszła kanałami na Mokotów, następnie dołączyła do kolumny ludności prowadzonej do Pruszkowa.

W 2012 roku Urszula Katarzyńska- Ballner otrzymała Medal „Pro Patria” i wyróżnienie „Zasłużony dla miasta stołecznego Warszawy”, natomiast dwa lata później została odznaczona Orderem Krzyża Niepodległości.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c