Nie żyje Powstaniec, działacz konspiracyjny i ostatni żyjący jeniec obozu w Treblince

Samuel Willenberg, ostatni ocalały z byłego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, Powstaniec Warszawski i powojenny działacz konspiracyjny zmarł w Tel Awiwie w wieku 93 lat.

Samuel Willenberg w 2013 roku. Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Samuel Willenberg w 2013 roku. Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Samule Willenberg urodził się 16 lutego 1923 roku w Częstochowie. Pochodził z wielonarodowej rodziny. Jego ojciec był żydowskim nauczycielem, a matka Rosjanką.

Walczył z Armią Czerwoną w 1939 roku, potem przedostał się do Warszawy, został aresztowany i wywieziony do obozu w Treblince. Uciekł stamtąd i ponownie wrócił do Warszawy. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i działalności konspiracyjnej. Po krótkiej, rocznej przygodzie w komunistycznym wojsku udało mu się wyjechać do Izraela. Zajął się tam inżynierią i geodezją. W 1994 roku, 5 lat po odzyskaniu niepodległości, ponownie przyjął polskie obywatelstwo.

Był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, Krzyż Walecznych (dwukrotnie). Zmarł 19 lutego 2016 roku w Udim.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.