Nie żyje powstaniec warszawski. Był członkiem zgrupowania „Radosław”

W wieku 95 lat zmarł Edmund Baranowski, powstaniec warszawski i zgrupowaniu „Radosław”. Informacji o jego śmierci przekazano na profilu PL1918, prowadzonym przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

Fot. Warszawa w Pigułce

Wczoraj w wieku 95 lat zmarł Edmund Baranowski „Jur”, powstaniec warszawski. Informację o jego śmierci przekazano na Twitterze PL1918, który prowadzi Kancelaria Prezydenta RP, a także fundacja Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich.

Edward Baranowski początkowo był żołnierzem III Obwodu „Waligóra”, następnie przeszedł do zgrupowania „Radosław”, gdzie należał do batalionu „Miotła” i plutonu Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”. Brał udział w akcjach sabotażowych na terenie Zakładów Philipsa. Ukończył również tajną podchorążówkę. Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczął na Woli. Przeszedł szlak bojowy od Woli przez Stare Miasto, skąd kanałami ewakuował się do Śródmieścia Północnego, potem walczył w Śródmieściu Południowym.

W późniejszych latach został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. Był członkiem prezydium Związku Powstańców Warszawskich.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c