Nie żyje powstaniec warszawski, ostatni żołnierz oddziału głuchoniemych

W wieku 90 lat zmarł Karol Stefaniak, pseudonim Kajtek. Był ostatnim żołnierzem oddziału głuchoniemych, walczącego w Powstaniu Warszawskim. Informacje o śmierci mężczyzny przekazał prezydent miasta.

Fot. Warszawa w Pigułce

Karol Stefaniak nie żyje. Mężczyzna o pseudonimie Kajtek był ostatnim żołnierzem słynnego oddziału głuchoniemych, który walczył w Powstaniu Warszawskim. O śmierci poinformował prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Powstaniec zmarł 11 stycznia 2022 roku.

Był wychowankiem Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych. W murach tej instytucji powstał liczący około 30 żołnierzy Pluton Głuchoniemych Armii Krajowej.  W pierwszych dniach powstania Pluton wszedł w skład Batalionu „Miłosz” i został przeznaczony do służby pomocniczej. W późniejszym okresie walk walczyli o gmach Soldatenheim oraz uczestniczyli w zdobyciu budynku YMCA.

W 2007 roku został uhonorowany Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.  Historii Karola Stefaniaka”Kajtka” i jego kolegów raper Pjus poświęcił utwór „Głośniej od bomb”. Muzyk zmarł dzień po Karolu Stefaniaku, 12 stycznia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c