Nie żyje skrzypek i kameralista. Występował na największych scenach na całym świecie

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie poinformował o śmierci wybitnego skrzypka i kameralisty, Jana StaniendyMężczyzna zmarł dziś, w wieku 68 lat. Występował na największych scenach na całym świecie.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Smutną informację przekazał dziś Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.W wieku 68 lat zmarł Jan Stanienda, kochany i ceniony przez studentów pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przede wszystkim jednak był wybitnym polskim skrzypkiem i kameralistą.

Jan Stanienda skończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec, następnie był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej, a od 1977 roku koncertmistrzem i solistą. Zdobył między wyróżnienie podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Paganiniego w Genui. Występował m.in. z Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks czy Morisem Bourge, na scenach w Nowym Jorku, Berlinie, Amsterdamie, Londynie

W latach 1986-2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1991-92 jako „premier violon solo” Stanienda prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c