Nie żyje twórca kultowych filmów. Wyreżyserował m.in. „Samych swoich”

Zmarł wybitny reżyser i scenarzysta, Sylwester Chęciński. Był między innymi twórcą trylogii o Pawlakach i Kargulach. Informację o jego śmierci przekazał syn artysty, Igor Chęciński.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Smutna informacja ze świata filmu. W wieku 91 lat zmarł Sylwester Chęciński, twórca wielu kultowych polskich filmów. Wyreżyserował między innymi „Samych swoich”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Wielki Szu”. Informację o jego śmierci przekazał w rozmowie z PAP syn, Igor Chęciński.

Również prezydent Wrocławia opublikował w mediach społecznościowych wpis potwierdzający śmierć Sylwestra Chęcińskiego. Reżyser był honorowym obywatelem tego miasta.

„Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi „Sami swoi”, która bawi kolejne pokolenia(…) Będziemy o tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym, jak ważny byłeś dla nas.”

-napisał Jacek Sutryk.

Sylwester Chęciński w 1956 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1961 roku filmem „Historia żółtej ciżemki”. Podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2014 roku za całokształt twórczości otrzymał nagrodę „Platynowe Lwy”. W 2017 roku został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c