Nie żyje uczestnik Powstania Warszawskiego. Miał 99 lat

Zmarł Wojciech Świątkowski ps. „Korczak”, żołnierz Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Był ostatnim żyjącym uczestnikiem słynnej akcji wymierzonej w generała SS Wilhelma Koppego. Miał 99 lat. 

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

W wieku 99 lat zmarł Wojciech Świątkowski pseudonim „Korczak”. Był jednym z najważniejszych żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. W lipcu 1944 roku wziął udział w krakowskiej akcji na ważnego funkcjonariusza hitlerowskiego Wilhelma Koppego.

W nocy z 30 na 31 sierpnia przy próbie przebicia się ze Starówki do Śródmieścia został ranny, kula przeszyła mu na wylot policzki, uszkadzając kości. Po Powstaniu Warszawskim został uwięziony w obozie jenieckim. W styczniu 1949 roku jako były żołnierz AK został aresztowany, a następnie skazany na 15 lat więzienia m.in. pod absurdalnym zarzutem przygotowywania zamachu na życie PRL-owskiego marszałka. Zwolniono go dopiero w 1955 roku.

Wojciech Świątkowski był z zawodu architektem. To on zaprojektował między innymi ursynowski obelisk poświęcony Janowi Rodowiczowi „Anodzie”, jego koledze z powstania. Był również autorem kwartery „Parasola” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c