Nie żyje wybitny szermierz i architekt. Zmarł dzień przed urodzinami

Dzień przed swoim 90-tymi urodzinami zmarł Wojciech Zabłocki, świtowej sławy szermierz i architekt. Był również znawcą starej broni, a także pisał książki. 

Fot. Warszawa w Pigułce

W wieku prawie 90 lat zmarł Wojciech Zabłocki, brązowy medalista olimpijski w szabli i czterokrotny drużynowy mistrz świata. Informację o jego śmierci przekazał Polski Związek Szermierczy i Polski Komitet Olimpijski. Był również cenionym architektem i znawcą starej broni.

„Był ostatnim z wielkich, ostatnim pamiętającym czasy wielkiej świetności polskiej szabli. Bardzo mądry człowiek, do tego ciepły i miły. Zawsze był blisko szermierki, blisko związku. Jako środowisko mogliśmy na niego liczyć, bardzo godnie nas reprezentował. Planowaliśmy jego benefis na 90. urodziny, ale na przeszkodzie stanęła pandemia, a teraz wiadomo, że… nie zdążyliśmy.”

-przekazał w rozmowie z PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego. Polski Komitet Europejski dodał w swoim wpisie, że Zabłocki na zawsze pozostanie w pamięci, bo był kimś niezwykle ważnym i niezastąpionym.

Wojciech Zabłocki uczestniczył w 4 igrzyskach olimpijskich, gdzie zdobył trzy medale, a także dziewięć medali mistrzostw świata i pięciokrotny tytuł mistrza Polski. Został trzecim szablistą świata w 1961 roku. Po karierze sportowej, skupił się na architekturze. Wykładał na uniwersytetach, a także zajmował się tworzeniem obiektów sportowych w Polsce i za granicą. Oprócz tego pisał książki. Jego żoną była zmarła w 2017 roku aktorka, Alina Janowska.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c