Nie żyje znany dyrygent i Dyrektor Filharmonii Narodowej

Jak informuje Filharmonia Narodowa w Warszawie, nie żyje Maestro Kazimierz Kord, Wielki Dyrygent, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej w latach 1977-2001, a od 2002 jej Dyrektor Honorowy. Miał 91 lat.


Trudno nam opisać Jego ogromny wkład w historię Filharmonii Narodowej, której sam był nierozerwalną częścią. Przez niemal ćwierć wieku mieliśmy zaszczyt pracować pod Jego kierownictwem. Jako Dyrektor wprowadził Filharmonię w jubileuszowy rok jej 100-lecia, przygotowując wówczas cykl wspaniałych koncertów z udziałem największych gwiazd sal koncertowych całego świata.
Wcześniej jednak przeżyliśmy wspólnie setki koncertów na naszej rodzimej estradzie, ale i na estradach całego świata, świętowaliśmy wiele sukcesów, które zawdzięczamy autorytetowi i wszechstronnym talentom Maestro Kazimierza Korda. Pod jego batutą nagraliśmy także wiele płyt, głównie z muzyką polską, której Maestro zawsze był wielkim admiratorem i promotorem (szczególnie muzyki współczesnej).

Ale Kazimierz Kord odnosił wielkie sukcesy nie tylko z Filharmonią Narodową. Był również wybitnym dyrygentem operowym – czego dowodem jest m.in. wieloletnia współpraca z jednym z najsłynniejszych teatrów operowych świata – Metropolitan Opera w Nowym Jorku, dla której przygotował wiele premier światowego repertuaru (Dama pikowa, Aida, Cosi fan tutte, Borys Godunow i in.). Nie sposób przytoczyć długiej listy teatrów operowych świata i znakomitych Filharmonii i Orkiestr, z którymi współpracował. Wszystko to uczyniło Go jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów we współczesnej historii. Dla Filharmonii Narodowej to wielkie wyróżnienie, iż zechciał poświęcić nam prawie 25 lat swojej kariery.

Maestro, nie zapomnimy nigdy tych lat Twej ciężkiej pracy, poświęcenia, stawianych nam wysokich wymagań, w których realizację Maestro zawsze najmocniej wierzył. Ale pamiętać też będziemy o Twojej niezwykłej skromności i życzliwości wobec każdego pracownika, niezależnie od stanowiska.
W roku 120-lecia Filharmonii będzie nam Maestra brakować szczególnie.

Źródło: Filharmonia Narodowa


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c