Niebezpieczna choroba na Mazowszu. Wojewoda apeluje o zachowanie ostrożności!

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 5 i 6 przypadku wścieklizny u lisów na terenie powiatu otwockiego. Wojewoda Mazowiecki 19 stycznia br. wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Została również zakończona wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego oraz w m.st. Warszawa. Akcja była przeprowadzana przez ręczne wyłożenie przynęt zawierających szczepionkę. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.

Fot. Warszawa w Pigułce

– Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami. Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów – jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów  – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim. 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim. 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim.

Określony w rozporządzeniach nr 2 i nr 3 Wojewody Mazowieckiego z 19 stycznia i z 2 lutego 2021 r. obszar zagrożony obejmuje:

  • w mieście stołecznym Warszawa:

w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;

w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;

  • w powiecie mińskim:

miasto Sulejówek;

w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna – część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów – część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej, Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;

w gminie Siennica miejscowości: Borówek, Chełst, Grzebowilk, Kośminy;

  • w powiecie otwockim:

w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt;

w gminie Kołbiel miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, Stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyńska.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c