Niedaleko Warszawy odnaleziono samolot z czasów II WŚ. W środku szczątki pilota

Stowarzyszenie Eksploracyjne na rzecz Ratowania Zabytków „SAKWA” przy współpracy z Muzeum Wisły w Wyszogrodzie wydobyły ze starorzecza Bzury zabytkowy samolot z czasu II Wojny Światowej.

Fot. OSP Wyszogród

Fot. OSP Wyszogród

Całością poszukiwań zajął się Michał Antczak. To on słyszał pogłoski o tym, że w mule „coś jest” i, że to najprawdopodobniej samolot i to on ustalił, że muzeum weźmie zabytek pod swoje skrzydła.

Zadaniem strażaków było wypompowywanie brudnej wody za pomocą motopompy szlamowej Honda WTX-40X oraz pompowaniu czystej wody za pomocą motopompy pływającej Posejdon – do przemywania wydobytych elementów samolotu. Strażacy pomagali również wyciągać odsłonięte elementy wraku.

Cała akcja trwała od godziny 9 rano do godziny 20:30, przez ten czas udało się wyciągnąć bardzo dobrze zachowany silnik, spadochron, ładownice oraz wiele innych cennych rzeczy, które będą poddane konserwacji. Samolot to prawdopodobnie dwusilnikowy bombowiec Tupolew Tu-2 zestrzelony pod koniec wojny. Znaleziono również szczątki należące do jednego z pilotów.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.