Niektórym przysługuje nawet darmowy przejazd! Na jakie ulgi możemy liczyć w pociągach PKP?

Dla wielu osób podróżowanie pociągami to dobra alternatywa dla samochodów, często z uwagi na mniejsze koszty. Ponadto spora część pasażerów może liczyć na różne zniżki, nawet od 78 do 100 procent, a więc niektórzy mogą podróżować zupełnie za darmo

Fot. PKP Intercity

Ulgi ustawowe obowiązują u większości przewoźników w Polsce, jednak mogą się one między sobą nieznacznie różnić. Na zniżki możemy liczyć podróżując pociągami PKP Intercity, POLREGIO, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, a także u przewoźników regionalnych, takich jak Arriva RP, Koleje Wielkopolskie czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna. 

Najliczniejszą grupą korzystającą z ulg w pociągach wydają się być uczniowie oraz studenci. Dla wielu z nich przejazd pociągiem pomiędzy domem a uczelnią jest niemal codziennością, dlatego ulgi biletowe pomagają nieco odciążyć budżet. 

Uczniowie szkół podstawowych i średnich płacą za bilety o 37 procent mniej niż inni pasażerowie, a studenci mogą skorzystać z ulgi ustawowej w wysokości 51 procent. Jedynym warunkiem jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, która poświadcza prawo do zniżki, dlatego warto pamiętać o regularnym podbijaniu tych dokumentów w szkole lub na uczelni. 

Ponadto studenci z niepełnosprawnościami lub innymi szczególnymi okolicznościami, do ukończenia 26. roku życia mogą skorzystać z jeszcze wyższych zniżek. Student niezdolny do samodzielnej egzystencji może liczyć na 78 procentową ulgę przy przejazdach w relacjach określonych w ustawie (przykładowo między uczelnią a miejscem zamieszkania).

Ulgi oczywiście dotyczą także osób z niepełnosprawnościami, w zależności od stopnia i rodzaju przypadłości. Istotny jest też rodzaj podróży, jednak takie osoby mogą skorzystać z ulgi wynoszącej 78 lub nawet 100 procent. Prawo do ulg na przejazdy koleją mają również opiekunowie. należy dodać, że osoby z niepełnosprawnością, które posiadają uprawnienia do kilku ulg, mogą wybrać tę, która jest dla nich najkorzystniejsza. Należy jednak zaznaczyć, że wymagane są dokumenty potwierdzające opiekę nad osobą z niepełnosprawnością

Również osoby posiadające Kartę Polaka, którzy są obywatelami innych państw, ale posiadają polskie pochodzenie, również mogą skorzystać z ulg ustawowych na przejazdy koleją w Polsce. Dokument ten daje posiadaczom prawo do zniżek, które przysługują obywatelom Polski. Dzięki temu osoby te mogą korzystać z ulg w wysokości 37 procent na bilety jednorazowe oraz 49 procent na bilety miesięczne.

Kolejną grupą, która może skorzystać ze zniżek na przejazdy koleją są pracownicy jednostek sfery budżetowej. Warunkiem jest wykupienie przez pracodawcę ulgowej usługi transportowej (UUT-50), co uprawnia pracowników do korzystania z ulgi w wysokości 50 procent. Dotyczy ona zarówno przejazdów pociągami regionalnymi, jak i dalekobieżnymi, jednak jej zakres może różnić się w zależności od przewoźnika. Należy jednak posiadać stosowną legitymację wydaną przez pracodawcę. 

Przed podróżą warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi ulg, takimi jak zakres obowiązywania ulgi, podstawy prawne czy rodzaje biletów, na które przysługuje zniżka. Znajdziemy je w regulaminach poszczególnych przewoźników, a także w przepisach ustawowych dotyczących ulg w transporcie publicznym. Te będą dostępne na oficjalnych stronach internetowych przewoźników. 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl