Nielegalne taksometry, brak licencji – nocne kontrole przewoźników

Kolejne wspólne działania Urzędu m.st. Warszawy i Komendy Stołecznej Policji. Podczas dwóch listopadowych nocy kontrolerzy sprawdzali legalność wykonywania przewozu osób i osób taksówką na terenie stolicy. U 85 spośród 245 skontrolowanych przewoźników stwierdzono nieprawidłowości.

fot. Rafal Olechowski Nocne kontrole przewoźników

fot. Rafal Olechowski
Nocne kontrole przewoźników

Kontrole przeprowadzono w nocy z 6 na 7 oraz 13 na 14 listopada br. Wspólne działania prowadzone były przez przedstawicieli stołecznego ratusza oraz funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. W sumie w ramach wspólnych działań przeprowadzono kontrole 245 przewoźników. Wśród 85 z nich (34,7%) stwierdzono nieprawidłowości z zakresu ustawy o transporcie drogowym, prawa o ruchu drogowym i przepisów prawa miejscowego.

Powyższe oznacza spadek liczby uchybień, w stosunku do października, kiedy to wśród 223 skontrolowanych przewoźników, w 93 przypadkach (41,7%) stwierdzono nieprawidłowości.

Podczas nocnych listopadowych kontroli najczęściej ujawniano nieprawidłowości:

  • kierowanie pojazdem przez kierowców, którzy nie zdali egzaminu z przepisów i topografii miasta – 62 przewoźników;
  • wykonywanie transportu drogowego osób taksówką bez licencji – 7 przewoźników;
  • brak legalizacji taksometru – 7 przypadków;
  • zły stan techniczny pojazdów – 13 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

W wyniku prowadzonych działań dwa pojazdy zostały odholowane na parking depozytowy. Jeden z uwagi na zły stan techniczny – uszkodzona karoseria z ostrymi krawędziami; drugi z powodu braku uprawnień prowadzącego do kierowania pojazdami. Kierowa miał zatrzymane prawo jazdy na 6 miesięcy – za przekroczenie prędkości pow. 50 km/h (trzy miesięcy) oraz przedłożone na kolejne trzy miesiące za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy. Wobec prowadzącego zostanie wysłany wniosek do starosty o cofnięcie uprawnień.

Podczas działań kontrolnych stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym na łączną kwotę 114 000 złotych. Oprócz naruszeń ustawy wystawiono także 69 mandatów karnych na łączną kwotę 22 500 zł. Ponadto skierowano cztery wnioski do sądu o ukaranie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c