Niemcy, Austria i Czechy wprowadzają obowiązek noszenia tych masek. Polska też?

W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa wiele krajów wprowadza obowiązek noszenia masek, które lepiej zatrzymują transmisję. Rząd w Polsce również analizuje zmiany w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa.

Maska FFP2. Fot. Pixabay

Obowiązek zakładania lepsze maseczki wprowadzają już trzy kraje.

W Czechach od północy 23 lutego w środkach komunikacji publicznej, sklepach i wszystkich miejscach publicznych będzie istniał obowiązek noszenia maseczek typu FFP2, KN95 lub z nanowłókien. Dozwolone też będzie noszenie dwóch maseczek naraz jedna na drugiej. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy nadal obowiązuje. Do tego trwa godzina policyjna, wszystko jest pozamykane, działają tylko sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami, a restauracje serwują posiłki na wynos. Uczniowie uczą się w modelu zdalnym.

Podobne obostrzenia trwają w Austrii. Jest i godzina policyjna i zamknięcie kin, teatrów i restauracji, które mogą prowadzić sprzedaż na wynos. By skorzystać z salonów kosmetycznych i fryzjerskich wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wyciągi narciarskie są czynne. Skorzystać z nich mogą praktycznie wyłącznie obywatele tego kraju, gdyż hotele są zamknięte, a wjeżdżający obywatele innych państw muszą okazać negatywny wynik testu i przejść 10-dniową kwarantannę. Maseczki FFP2 są obowiązkowe są większości miejsc publicznych i komunikacji zbiorowej.

W Niemczech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych z filtrem lub masek z filtrem FFP2 lub FFP3 w sklepach i komunikacji publicznej. W Bawarii przepis zaostrzono wyłącznie do maseczek FFP2. Tego typu zabezpieczenie wymagane jest też we wszystkich niemieckich liniach lotniczych i na wszystkich lotniskach. W całym kraju trwa restrykcyjny lockdown. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, placówki kultury i wszystkie sklepy, które nie sprzedają podstawowych produktów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd pochyli się nad przepisami dotyczącymi maseczek, a ewentualne zmiany będą wprowadzane w przyszłym tygodniu. Ze wstępnych wypowiedzi wynika, że ograniczone będzie używanie przyłbic oraz wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczek zamiast np. szalików. Na razie to jednak wstępne zapowiedzi, a ostateczne rozwiązania pojawią się zapewne na konferencji prasowej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c