Niemowlęta trafiają na covidowy OIOM! Coraz więcej zakażeń wśród najmłodszych!

Jak przekazał w rozmowie z PAP dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie, teraz najmłodszymi pacjentami, którzy walczą z zakażeniem COVID-19 są zaledwie kilkumiesięczne niemowlęta. Podkreśla, że podczas poprzednich fal takie sytuacje nie miały miejsca. 

Fot. Pixabay

Podczas poprzednich fal koronawirusa najczęściej najmłodsi zakażenie przechodzili dość łagodnie. Teraz jednak to się zmienia, a do szpitalnych oddziałów covidowym trafiają niemowlęta z pełnoobjawowym COVID-19. Często wymagają leczenia na intensywnej terapii. O szczegółach opowiedział w rozmowie z PAP dr Michał Wronowski z  z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.

Lekarz podkreśla, że w ostatnich tygodniach obserwuje się zmianę w przebiegu zakażenia u dzieci. Obecnie w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM przebywa 22 dzieci zakażonych koronawirusem, jednak z dnia na dzień liczba ta zwiększa się. Do szpitali trafiają dzieci zakażone SARS-CoV-2, ale też takie, u których zakażenie koronawirusem współistnieje z zakażeniem RSV.

Jak dodaje, w przypadku jednego z ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii lekarze mieli wątpliwości, czy pacjent miał COVID-19 czy jego powikłanie pod postacią PIMS – dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego.

„Trudno powiedzieć, jakie są dalsze rokowania, co do zdrowia dzieci, które przebyły ciężki COVID-19. Nie wiemy, czy będą mierzyły się z długoterminowymi powikłaniami. Najważniejsze jest jednak to, że przeżyły.”

-zaznaczył. Wyjaśnił, że najmłodszych najczęściej zakażają rodzice lub inni członkowie rodziny. Natomiast w przypadku kilku i kilkunastoletnich dzieci są to również rówieśnicy czy nauczyciele.  Lekarz jest pewny, że największy problem to brak szczepień przeciwko COVID-19 w grupie najmłodszych pacjentów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c