Nieoczekiwana pamiątka z przedwojennej Warszawy. Samochód mógł wpaść pod ziemię

Postępują prace przy przebudowie chodników między ulicami Polną i Marszałkowską w ramach projektu “Bulwar nad Trasą Łazienkowską” z budżetu obywatelskiego. Niedawno robotnicy odkryli tam starą piwnicę. To pamiątka po przedwojennych kamienicach.

Przed wojną w miejscu dzisiejszych bloków pod adresem Polna 30 znajdował się rząd kamienic tworzących zwartą pierzeję. Ich mury przetrwały wojnę, ale po ‘45 roku zostały zburzone i zastąpione przez osiedle mieszkaniowe z wielkiej płyty. Według znanych nam informacji wszystkie piwnice powinny już dawno być zasypane przy okazji stawiania bloków lub też wraz z budową Trasy Łazienkowskiej. Budowniczowie z okresu Polski Ludowej zostawili jednak po sobie niespodziewaną pamiątkę. Okazuje się, że z nieznanych przyczyn jedna piwnica nie została zlikwidowana. Zamiast tego asfalt został po prostu ułożony bezpośrednio na jej stropie.

Warto pamiętać, że ZDM od lat konsekwentnie walczy ze zjawiskiem nielegalnego parkowania i ruchu samochodów w tym miejscu. Chodnik wzdłuż bloków nie stanowi legalnego dojazdu do posesji ani nie jest do tego konstrukcyjnie przystosowany. Szczęśliwie dotychczas nawierzchnia nie zapadła się pod żadnym autem, mimo nieujętej w dokumentach piwnicy.

W środku nie zostały odkryte żadne cenne znaleziska. Niemniej i tak o odkryciu poinformowaliśmy oczywiście konserwatora zabytków. Docelowo piwnica zostanie zasypana, a prace w jej rejonie kontynuowane. Dołożymy starań, żeby zminimalizować ewentualne opóźnienie powstałe w wyniku tych nieprzewidzianych komplikacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c