Nietypowe znalezisko. Pojechali do niewybuchów, musieli wezwać archeologów

W Janaszówku, wśród niewybuchów z okresu obu wojen światowych, policjanci wraz z archeologiem, odnaleźli eksponaty muzealne, które trafiły już do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Fot. Policja Mazowiecka

W ubiegłym tygodniu Janaszówku (pow. sochaczewski) podczas prac polowych właściciel posesji ujawnił niewybuchy z II wojny światowej.

Na miejsce od razu pojechał policjant, który zabezpieczył miejsce niewybuchów. Dzień później nastąpiła podmiana policjantów, którzy mieli czekać na przyjazd saperów. Policjant będący na miejscu zainteresował się znaleziskiem. Wśród niewybuchów dostrzegł także elementy broni. Skontaktował się z dyżurnym, a na miejsce pojechał komendant sochaczewskiej jednostki.

Na miejsce wezwano archeologa Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Przedmioty zostały zabezpieczone przez policjantów, po stwierdzeniu niezdatności do użytku i zakwalifikowaniu jako zabytki, w asyście archeologa, przedmioty trafiły do muzeum. Znalazły się wśród nich karabin – tzw. samoróbka (na bazie karabinu lebel mle 1886), mina przeciwczołgowa, zapalniki artyleryjskie oraz amunicja do karabinu maszynowego MG 34. Przedmioty te po renowacji będzie można podziwiać w sochaczewskim muzeum.

Autor: asp. szt. Paweł Rynkiewicz


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.