Niezwykłe przedwojenne znalezisko w Wiśle. "Bajka" odnaleziona?

Niski poziom Wisły zawsze sprzyja przeróżnym znaleziskom. Znaleziono już rzeźby czy fragmenty dawnego Mostu Poniatowskiego. Teraz z wody wołonił się wrak statku. Czy to legendarna „Bajka”?

Henryk Matulko (z lewej) na statku wycieczkowym „Bajka”. Warszawa, 1942  Fot. zbiory Henryka Matulki/AHM

Henryk Matulko (z lewej) na statku wycieczkowym „Bajka”. Warszawa, 1942
Fot. zbiory Henryka Matulki/AHM

Bajka znana jest głównie z dwóch powodów. Po pierwsze w okresie międzywojennym był to luksusowy parostatek na którym elity spędzały wolny czas. Po drugie, później pełnił on rolę schronienia dla rannych powstańców. Niemcy nie wiedzieli, że powstańcy będą się tam chronić, bo w czasie walk statek został mocno uszkodzony i przechylił się na jeden bok. Historia ta miała jednak tragiczny finał. Faszyści dowiedzieli się o nietypowym schronieniu i zaczęli atakować. Po miesiącu weszli w końcu na okręt strzelając do ocalałych z CKM-ów i rzucając w ich stronę granaty.

Czy to nie szczęśliwy zbieg okoliczności, że Wisła odsłoniła tak ważny dla Powstania wrak, własnie teraz, przed 71. rocznica rozpoczęcia walk?

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.