Niezwykły prezent Japończyków dla Warszawy

Dzwon w Hiroszimie. Fot. Wikipedia

Dzwon w Hiroszimie. Fot. Wikipedia

Niedawno pisaliśmy o prezencie od Turcji, teraz dostaniemy też prezent od Japonii. I to nawet drugi raz ten sam.

Dzwon Pokoju został podarowany Warszawie w 1989 roku przez japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Został wykonany z monet wielu krajów świata. Bicie dzwonu oznajmiało wybuch II Wojny Światowej i święto Światowego Dnia Pokoju. Wtedy to na miejscu odbywały się uroczystości. Taki sam dzwon Japończycy podarowali 50 innym krajom na świecie. Niestety w 2002 roku został skradziony i nie udało się go odzyskać. Polska poprosiła o odlew dzwonu, ale niestety nie odnaleziono firmy, która mogłaby to zrobić.

Stołeczna „Gazeta” informuje, ze po 13 latach władze mokotowskiego PO postanowiły sprowadzić dzwon z Japonii. World Peace Bell Association ma kilka w zapasie, a fundatorami sa japońskie firmy działające w Polsce. Koszt dzwonu to 40 000 zł plus koszty transportu. Tym razem jednak dzwon zostanie powieszony w parku przy Służewskim Domu Kultury.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.