NIK: tylko w Warszawie 162 tys. egzaminów poprawkowych na prawo jazdy. Efekt? WORDy zarobiły 60 mln zł
Oblewanie zdając na prawo jazdy wpływa korzystnie tylko na budżet WORD – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że ani nowe egzaminy ani też poprawki nie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach.
WORD w Warszawie w latach 2013-2014 (do 30 czerwca) przeprowadził niemal 162 000 egzaminów poprawkowych. Dzięki poprawkom WORDy w całej Polsce zarobiły 60 mln zł., co stanowi 88 proc. ich przychodów!
„Chociaż uzyskanie prawa jazdy w Polsce jest wciąż znacznie trudniejsze niż w pozostałych krajach Unii, rygorystyczny system egzaminowania nie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Średnia zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy w Polsce w 2014 r. wynosiła 34,5 proc. (w 2013 r. – 31,5 proc.). Dla porównania w tym samym roku w Wielkiej Brytanii zdało ok. 47 proc. osób, a w Niemczech aż 74 proc. przy znacznie niższej liczbie zabitych w tych krajach. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zabitych na 100 wypadków drogowych: 9,4 – to osiem razy więcej niż np. Wielkiej Brytanii (1,2) czy w Niemczech (najniższy w Europie – 1,1). Młodzi kierowcy – do 24 lat i stażem do 2 lat – są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego.” – wylicza NIK w raporcie. Ponadto wskazuje na błędy i uchybienia w skontrolowanych placówkach:
- W ponad połowie skontrolowanych WORD-ów nie zapewniono bezstronności egzaminowania: egzaminy przeprowadzali egzaminatorzy nadzorujący, a nawet dyrektor ośrodka, co kolidowało z ich obowiązkami z zakresu nadzoru i procedurami odwoławczymi w przypadku skarg egzaminowanych;
- Nie egzekwowano od egzaminatorów składania wymaganych oświadczeń o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka.
„W Polsce prawo jazdy kat. B ma ponad 19 mln osób. Liczba praw jazdy wydanych po raz pierwszy spada z roku na rok – w znacznej mierze z powodu niżu demograficznego: w 2012 r. wydano ponad 806 tys. (w tym 590 tys. kat B) praw jazdy, w 2013 r. – 634 tys. (w tym 460 tys. kat. B), a w roku 2014 już tylko 466 tys. (w tym 344 tys. kat. B).” – podsumowuje NIK
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.