Nocny pożar w zabytkowym muzeum. W środku eksponaty. W akcji kilka zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Otwockiej przy Ulicy Narutowicza 2 w Otwocku doszło do pożaru. Na miejsce zadysponowoano kilka zastępów straży pożarnej. Eksponaty z muzeum zostały uratowane. Nikt nie został ranny.

Państwo, właśnie jestem przy Muzeum Ziemi Otwockiej wraz z Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka Otwockie służby dostały sygnał o pożarze w części podpiwniczonych pomieszczeń. Pragnę wszystich uspokoić, że sytuacja jest pod kontrolą, wszystkie eksponaty zostały zabezpieczone i żaden nie został uszkodzony.
Przyczyna pożaru jest ustalana, zadzialaly czujki alarmowe.
Wstępnie wiadomo, że w wyniku pożaru spaleniu uległo pomieszczenie w piwnicy zajmowane na co dzień przez zespół muzyczny.

Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego – muzeum z siedzibą w Otwocku. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i działa w strukturach Otwockiego Centrum Kultury.

Placówka została otwarta w 1994 roku. Do 1996 roku zbiory prezentowane były w piwnicach otwockiego ratusza. Wówczas to placówka otrzymała budynek – willę przy ul. Narutowicza 2, zwaną „Bermanówką”. Budynek został zbudowany w latach 1954-1956 dla Jakuba Bermana – członka prezydium Komisji Bezpieczeństwa KC PZPR, nadzorującego aparat represji stalinowskich po II wojnie światowej. Sam Berman mieszkał tu krótko w 1956 roku i został zmuszony do opuszczenia willi w wyniku politycznej odwilży po śmierci Józefa Stalina.

Aktualnie w ramach muzealnej ekspozycji stałej prezentowane są wystawy:

  • historyczne, poświęcone historii miasta począwszy od pradziejów (zabytki kultury świderskiej) po czasy współczesne. Osobne ekspozycje ukazują wizerunki miasta na rysunkach i fotografiach oraz dzieje tutejszej społeczności żydowskiej,
  • architektoniczna, poświęcona stylowi świdermajer,
  • etnograficzna, ukazująca kulturę ludową regionu kołbielskiego,
  • biograficzna, poświęcona patronowi muzeum, Michałowi Elwiro Andriollemu.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny. W gmachu muzeum działa również galeria sztuki, nosząca imię Bogdana Stodulnego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.